Çocuk cinayetlerinin önlenmesine yönelik tedbirler

Toplumumuzda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri tam olması gerektiği gibi gündem konusu olmaktadır, ancak ne yazık ki genellikle yine kadınların özellikle yeni doğmuş bebeklerine  ve kendi çocuklarına karşı işledikleri cinayetler konusunda hiçbir adım atılmamaktadır.

Gayri resmi birliktelikten doğan bebeğin annesi tarafından  daha doğar doğmaz genellikle tuvalete veya çöpe bırakılarak ölüme terk edilmesi veya öldürülerek yine bu mahallere bırakılması nerdeyse adi olaylardan sayılmaya başlamıştır.

Annenin haleti ruhiyesi burada tartışılmayacaktır, hiçbir  düşünce  sağ doğmuş bir bebeğin öldürülmesini meşru kılmaz. Dolayısı ile bebek ve çocuk cinayetlerinin nedenleri dikkate alınarak naçizane aşağıdaki  öneriler üzerinde konuşabiliriz.

1.) EVLENİRKEN SAĞLIKLI BİLE OLSALAR BİR İNSANIN  SONRADAN DA AKIL  VE RUH HASTALIĞINA YAKALANABİLECEĞİ DİKKATE ALINARAK  ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN TÜM ÇİFTLERİN BİR ÇOCUK  BAKMAYA VE BÜYÜTMEYE EHLİYETLİ OLDUKLARI ARAŞTIRILMALIDIR.  BEBEĞE ZARAR VEREBİLECEK TÜRDEN AKIL VE RUH HASTALIĞINA DUCAR OLANLARIN ÇOCUK SAHİBİ OLMASINA KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMELİDİR.

2.) EVLİLİK DIŞI BERABERLİKTEN DOLAYI HAMİLE KALAN VE  YASAL SÜREYİ KAÇIRAN KADINLARIN HAMİLELİKLERİ REŞİT OLSUN YADA OLMASIN  GİZLİ TUTULMALIDIR. GEREKİRSE  HAMİLE BİREY AİLESİNİN YANINDAN ALINMALIDIR. EĞER BEBEĞİ İSTEMİYORSA BUNU AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE EDEN  BİREYDEN  DOĞUMDAN HEMEN SONRA BEBEĞİ DEVLET TARAFINDAN TESLİM ALINARAK  ÖLDÜRÜLMEDEN KORUMA ALTINA ALINMALIDIR.


3.) HAMİLELİĞİ KONUSUNDA TIBBI YARDIM ALMAYAN VE BEBEĞİ İSTEMEYEN KADINLARA HİÇ BİR ŞEKİLDE SORGULANMADAN YARGILANMADAN BEBEĞİ ÖLDÜRMEK YERİNE, DEVLET TARAFINDAN BAKILMAK ÜZERE  KARAKOL, SAĞLIK OCAĞI, HASTANE GİBİ KURUMLARA TESLİM ETME YETKİSİ TANINMALIDIR.

4.) GAYRİ RESMİ BİRLİKTELİĞİNDEN DOLAYI HAMİLE  KALDIĞINI, BUNUN DUYULMASI HALİNDE AİLESİ TARAFINDAN BEBEĞİN YADA KENDİSİNİN ÖLDÜRÜLECEĞİNİ, BU NEDENLE  BEBEĞİ DOĞURMAK İSTEMEDİĞİNİ ,TOPLUM İÇİNDE KÜÇÜK DÜŞECEĞİNİ DIŞLANACAĞINI, SALDIRIYA UĞRAYACAĞINI BEYAN EDEREK  YASAL SÜRESİ İÇİNDE RAHMİN TIBBEN TAHLİYESİNİ SAĞLAMAK İSTEYEN  KADINA ÜCRETSİZ BU HAK TANINMALIDIR.


5.) BÜTÜN BU ÖNLEYİCİ TEDBİRLERE RAĞMEN BUNLARDAN YARARLANMAYIP BEBEĞİ ÖLDÜRMEYİ TERCİH EDEN KADINLARA HİÇ BİR ŞEKİLDE İNDİRİM YAPILMAMALI,  BİLAKİS AĞIRLAŞTIRILMIŞ  HAPİS CEZASI VERİLMELİDİR.  GENEL AFTAN YARARLANMA HAKKI BULUNMAMALIDIR.

6.) YENİ DOĞMUŞ BİR BEBEĞİ VEYA ÇOCUĞU ÖLDÜREN,  ÇOCUKLARA  KARŞI  ŞİDDET KULLANAN, SUÇ İŞLEMEK AMACI  ÇOCUKLARDAN YARARLANAN, YAHUT  KENDİSİNİN YA DA BAŞKASININ ÇOCUĞUNU  İSTİSMAR EDEN,  İSTİSMAR EDİLMESİNE İZİN VEREN  KADIN VEYA ERKEĞİN  VARSA BAŞKACA ÇOCUKLARI DEVLET KORUMASINA  ALINMALIDIR.
  

 
 
 
Hakkımda Çalışmalarım İstiklal Marşımız Gençliğe Hitabe 24. dönem Milletvekilliği Seçim Çalışmaları Basında Biz