NARLIKUYU SAKLI CENNET (PORTOCALAMİE)

Çalışmayı çok iyi bilirim deiş tatil yapmaya gelince baştan sona ayrı bir sorun.

Tatıl yapma fıkrıne alışmak bile yıllarımı aldı.  Benım gibi tatıl sevmeyenlere bile  tatili sevdiren cennet gibi bır yerden, Narlıkuyu’dan bahsetmek istiyorum size gölgesinde dınlendıgımız yaslı dut agacının altındakı masadan.

Burada hava tertemiz, trafik gürültüsü yok, ılık bir rüzgar sıcak havayı dağıtıyor. Narlıkuyu Mersin’e 55 km mesafede ilçesi.

Masmavi koylarında denize nerdeyse yarım metre mesafede orta gelirli insanların uygun fiyata taze deniz balığı yiyebildikleri lokantalar var. Tam bir balık cenneti, oteller pahalı değil, temiz ve bakımlı, otelde yemenin dısarıya göre daha ucuza geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca tabiat gibi ınsanlar da burada henüz bozulmamış,daha keşfedilmediğinden olsa gerek herkes güleryüzlü, hatta esnaf birbirini tavsiye ediyor.

Akdenız olduğu icin deniz suyunun çok sıcak olacağını beklersiniz değil mi? Narlıkuyu’da hayır. Çünkü denizde kıyıya yakın noktalarda suyun içinde temız su kaynakları var ve buz gibi su kaynadığı icin deniz suyu da  soğuk ve inanılmaz derecede berrak. Deniz suyunda yüzen ördekler beni şaşırtmıştı ilk gördüğumde, sonra  temiz su kaynakları olduğunu ördeklerin o suya geldiklerini açıkladılar. Otellerin havuzları da zaten denizden su çekilerek dolduruluyor ve surekli tazeleniyor bu nedenle en azından her sene kaldığımız  havuz için aynı deniz gibi temiz  ve bakımlı oldugunu söyleyebilirim.

Gelmişken yeraltı deresinin erezyonu ile oluşan ve 70 metre derinlikteki Cennet Çöküğünü, Poimenios Hamamını, Kızkalesi’ni görebilir ayrıca yorük cadırlarında koy kahvaltısı yapabılırsınız, benım gıbı hayatında recel ağzına surmeyenler burada portakal kabugundan yapılan receli ve olmamıs ıncırlerden  yapılan cok hafıf ıncir recelını severek yiyebilir. Favorilerimden henuz boy veren ilk yapraklarından yapılan ve sarmısaklı sosla servıs edılen roka salatası ve yıne dovülmüs sarmısak ve ince ince kıyılmıs maydanoz ıle servıs edılen patates tava, lokma tatlısını, kayakorugu tursusunu  denemenızı tavsıye ederım.   

Aslında aktarılacak daha cok guzel seyler var. Bu saklı cennet vatanımızın  her bır kosesının ne kadar kıymetlı oldugunu bir kez daha hatırlatmalı. Dunyanın gozunun ulkemızde olmasına, yabancıların durup oturup  toprak satın almalarına, kendi ulkelerını bırakıp  burada yasamaya karar vermelerıne sasırmamak gerek. 

 

Saglıcakla kalın .

 

Kaynak

 
 
Hakkımda Çalışmalarım İstiklal Marşımız Gençliğe Hitabe 24. dönem Milletvekilliği Seçim Çalışmaları Basında Biz