Kadın cinayetlerinin önlenmesine yönelik tedbirler

Kadın cinayetlerinin nedenleri farklılık göstermekte ise de uygulamaya baktığımızda karısını, kızını, gayri resmi eşini öldürmeye kesinlikle karar vermiş olan şahıslar bakımından kanuni hükümlerin veya yetersiz cezaların hiçbir caydırıcılığı olmadığı ortaya çıkmaktadır. Diğer bir deyişle öldürmeye karar veren kişi, yetersiz cezaları rahatlıkla göze almakta, her ne kadar toplumda tepkiyle karşılansa bile, tek tek olaylarda cinayet işleyen bireylerin ailenin diğer erkek bireyleri tarafından eylemsel olarak desteklendiği, kadın bireylerin ise bazen sessiz kalmak sureti ile pasif destek verdiği bazen doğrudan doğruya eyleme katılmasa bile delilleri saklamakta yardım ve yataklık ettiği görülmektedir. Üstü kapalı da olsa aslında düpe düz destek görmekte olan bu bireyleri sadece kanunla durdurabilmek mümkün değildir.

 

* EŞİNE, KIZ ARKADAŞINA , DİNİ NİKAHLI EŞİNE, KIZINA BİR KEZ DAHİ ŞİDDET KULLANAN BİREYLER HAKKINDA İKİNCİ BİR ŞİDDET EYLEMİ BEKLENMEDEN EYLEMİNE UYAN CEZALARDAN AYRI OLMAK ÜZERE SUÇ ÖNLEYİCİ BİR TEDBİR OLARAK ÖFKE KONTROL MERKEZLERİ KURULMALI VE MERKEZLERDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEMİN ŞİDDETİNE GÖRE BİLİRKİŞİ TARAFINDAN BELİRLENECEK SÜRE İÇİN TEDAVİ GÖRMESİ SAĞLANMALIDIR.

 

* YAŞ, TOPLUMSAL KONUM VE AİLE İÇİNDEKİ KONUMUNA BAKILMAKSIZIN ŞİDDET GÖREN VEYA GÖRMEYEN TÜM KADINLAR İÇİN EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENMELİDİR. BU PROGRAMDA KADINLARA ÖNCE İNSAN, BİREY VE KADIN OLARAK KENDİNE VE DİĞER HEMCİNSLERİNE SAYGI DUYMAYI, KEZA MUHATAP OLDUĞU VEYA OLACAĞI BİR ERKEKLE NASIL DOĞRU İLETİŞİM KURABİLECEĞİ, KADINLARIN İFADE TARZI İLE ERKEKLERİN KENDİNİ İFADE TARZI ARASINDAKİ FARKLAR, BİR KRİZ ANINDA NASIL RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPACAĞI, KRİZİ BÜYÜMEDEN NASIL KONTROL ALTINDA TUTABİLECEĞİ, BİR TARTIŞMAYI NE ZAMAN SONLANDIRMASI GEREKTİĞİ, KENDİNİ VE VARSA ÇOCUKLARINI DOĞRU BİR ŞEKİLDE NASIL KORUYACAĞI GİBİ BAŞKACA ÖNEMLİ OLGULAR ÖĞRETİLMELİDİR. KADININ SALDIRGANCA BULMADIĞI BİR İFADE TARZINI ERKEK DOĞRUDAN KİŞİLİĞİNE BİR SALDIRI OLARAK NİTELEYEBİLİR.

 

* 14 YAŞINDAN İTİBAREN TÜM ERKEKLER İNSAN HAKLARI, KADINA KARŞI SAYGI, İNSANLARA KARŞI NEZAKET, SORUNLARIN BARIŞCIL METODLARLA ÇÖZÜMÜ, KADIN ERKEK DAYANIŞMASI VE DİĞER GEREKLİ TÜM KONULARDA EĞİTİM PROGRAMLARINA TABİ TUTULMALIDIR.

 

* HER NE KADAR BU EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME PROGRAMLARI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANACAK OLSA DAHİ , TEŞVİK ETMEK İÇİN ÖRNEĞİN EMLAK VERGİSİNDE İNDİRİM, EVDE EĞİTİME KATILAN KİŞİLERE ÜCRETSİZ KIRTASİYE VE OKUL KIYAFETİ, ÜSTÜN BAŞARI İLE TAMAMLAYAN KİŞİLERE ÖRNEĞİN ÇEYREK ALTIN GİBİ ÇEŞİTLİ TEŞVİK UNSURLARI KULLANILABİLİR.

 
 
 
Hakkımda Çalışmalarım İstiklal Marşımız Gençliğe Hitabe 24. dönem Milletvekilliği Seçim Çalışmaları Basında Biz