Nüfus Politikası

Ülke nüfusunun bölgesel farklılıklar gösterdiği,bazı bölgelerimizde ise  ailelerin gelir durumu son derece yetersiz olduğu halde  dokuz,  on, on beş çocuğu olduğunu ve tarlada bahçede evde çalışmakta olduğu halde,  bakabileceğinden daha fazla çocuğu olduğu halde,  çocuk sahibi olmaya ısrarla devam ettiği görülmektedir. Önümüzdeki 50 yıllık süreçte kendi ülkemizde azınlık haline gelebiliriz.  Bu konuda  çocuk sahibi olmayı tevşik edecek  ciddi ilkeler getirilmesi zorunluluğu vardır. Kadınlara en az  üç çocuk doğurun diye emri vaki söylemlerde bulunmak doğru olmamakla birlikte çocuk sahibi olmayı  bölgesel ve aile bazda teşvik edecek düzenlemelerle bir dengenin şimdiden sağlanması gerekmektedir.

Bu teşvikler doğal olarak on çocuklu bir aileye değil , hiç çocuğu olmayan veya tek çocuklu  ailelere uygulanacaktır.

Ayrıca anne ve babasının sosyal güvenlik sigortası olmayan, gelir durumu aylık 1.500 TL nin altında bulunan ailelerin 7 yaşına kadar tüm çocukları    özel veya devlet  hastanelerinden hiçbir katkı payı alınmaksızın yararlanması, aşılarının ücretsiz yapılması , ilaçlarının ücretsiz teslim edilmesi  sağlanabilir.
   
Çalışan ve salt bu nedenle çocuk sahibi olmak istemeyen veya en fazla iki  çocuğu bulunan ailelere, çocuk sahibi olmak üzere hamileliği süresince ve doğumdan itibaren en az iki sene kazancının  yarısı kadar ücretin ödenmesi, ayrıca evden çalışma imkanı tanınması isabetli olabilir.

İşverenlerin hamileliği veya bebek bakımı yüzünden izin kullanmak zorunda kalan kadınları bir şekilde işten çıkarmak amacı ile çeşitli yöntemler bulduğu uygulamada sıklıkla rastlanmaktadır. Bu nedenle hamileliği veya bebek baktığı döneme ilişkin olarak  genel işten   çıkarma sebepleri ortadan kaldırılarak net ve sınırlandırıcı hüküm getirilmelidir.
 

 
 
 
Hakkımda Çalışmalarım İstiklal Marşımız Gençliğe Hitabe 24. dönem Milletvekilliği Seçim Çalışmaları Basında Biz